petek, 6. junij 2014

Barvna vesla, članek v reviji Kajak & Kanu

Barvna vesla

Če niste ravno priveslali s samotnega otoka, kjer ste prebili zadnjih nekaj let, ste za Barvna vesla gotovo že slišali. Verjetno ste si na spletni strani Kajakaške zveze Slovenije celo prebrali, da je to petstopenjski sistem ocenjevanja tehnične pripravljenosti kajakaša. Na ogledu katere izmed tekem se vam je v rokah mogoče znašel letak, ki vam je pojasnil, da so stopnje pri nas označene z barvami, ki jih osvajate od rumenega in zelenega začetnika, preko modrega kompetentnega, do rdečega naprednega kajakaša in na koncu vse do črnega eksperta. Vsi tisti, ki pa v svet kajaka samo pomolijo nos v obliki enournega vodenega veslanja, pa že osvojijo prednivo, belo veslo, ki pomeni dober štart v odlično zastavljen sistem, bistveno boljši od štarta, ki smo ga imeli samouki v preteklosti, medtem ko smo po brzicah plavali za svojo opremo. Sistem vas ne samo nauči veslati, temveč vam privzgoji tudi skrb do okolja, poveča varnost in vas poveže s somišljeniki po evropskih državah članicah sistema Euro Paddle Pass (EPP).

Sistem seveda ni namenjen samo samoukom. Najtrši izmed njih, se bodo še vedno veslanja lotevali sami in si tako podaljševali učni proces. Pametnejši si bodo izbrali učitelja ali šolo kajaka, ki jih ne manjka, po novem jih je pa tudi že kar nekaj kvalificiranih za ocenjevanje začetnih nivojev. Veliko koristi so s sistemom pridobili vsi rekreativci, ki so ali prestari za tekmovalni šport ali pa jih to niti ne zanima. Prvi in drugi nivo, rumeno in zeleno veslo torej, nauči začetnika solidnih osnov. Rumeno veslo je mogoče opravljati v kanuju, kajaku za divje vode, mirnovodašu, morskem kajaku itd. Zeleno veslo že loči med kajakom in kanujem, saj je tehnika že bolj specifična in gre za pripravo na tretji nivo, modro veslo. Na tej stopnji govorimo o kompetentnem kajakašu, ki se brez težav vključuje v vodene izlete, šole in spuste. Pomembno je tudi to, da se modro veslo deli na discipline in da je imel kajakaš dovolj časa, da se je na to pripravil in si potrdil, da ga neka disciplina res zanima. V tej disciplini se bo lahko razvijal naprej vse do črnega vesla, če bo to želel. Ne gre pa zanemariti dejstva, da s tem ko vemo, da obstajajo še druge discipline, naraste tudi verjetnost, da se bomo z njimi ukvarjali. Najbrž ne na enako visokem nivoju, pa vendar, zakaj bi se omejevali na eno disciplino, če lahko doživimo nekaj novega povsod kamor gremo. Na morju veslamo v morskem kajaku, na jezeru odprti kanu ali kajak za mirne vode, ob divji vodi pa kajak za divje vode. Osnove tehnike so namreč univerzalne, ostalo pa v mejah naše domiselnosti in ko z malo distance pogledamo na sistem, vidimo mozaik kanuizma in kajakaštva, ki nas čaka.

Tako kot so discipline del kajakaškega športa, tako so Barvna vesla del EPP sistema, ki se je začel v Evropi graditi pred desetimi leti, Slovenija pa je bila ena od ustanovnih članic. Nastal je iz potrebe primerljivosti znanj kajakašev, ki dobijo s tem tudi možnost, da svoje znanje dopolnijo v drugih državah. Tako ni več vprašanje kako dober je nekdo, temveč se na podlagi doseženega nivoja enostavno vključi v proces vadbe ali voden izlet. Nekatere države so šle še dlje in za izposojo opreme zahtevajo določeno kvalifikacijo, s tem pa zmanjšajo možnost poškodb kajakašev in izgube ali uničenja opreme.
Sistem se ni postavljal z nule, temveč je oprt na že prej razvite in v praksi uspešne modele usposabljanja in izobraževanja. Znanje in izkušnje članice prinašajo v discipline, ki jih same uspešno predstavljajo. Ogrodje tehnike in zahtev se potem znotraj temeljne skupine (core group) poenotijo in rezultat je 'framework', ki ga članice uporabljajo pri svojem delu. Framework oziroma tehnično ogrodje še ni samo po sebi standard. Standarde določa vsaka država po svoje, glede na svoje okolje in potrebe, edini pogoj je, da so standardi vsaj tako visoki, kot je to določeno v ogrodju. Nekatere države potem dodajo tehnične prvine ali reševanje in podobno, da se njihov državni standard prilagodi okolju. Seveda pa temeljna skupina skrbi za to, da se ohrani pet nivojev, ki naraščajo sorazmerno. Letno se skupina sestane približno dvakrat, prvič na sestanku, kjer se urejajo teoretične zadeve, drugič pa na primerjalnem dogodku (benchmark event). Takrat se teorija prelije v prakso, država gostiteljica poskrbi za kandidate, ki jih potem skupaj ocenjujejo ocenjevalci iz vseh držav EPP. S tem se na terenu odpravljajo napake, vpeljuje se boljša praksa, bodoči ocenjevalci pa so prisotni kot opazovalci in sogovorniki v debati. Slovenci smo bili do zdaj prisotni na primerjanju v Angleseyu in Copenhagnu, jeseni pa ga bomo organizirali pri nas in sicer na nivoju modrega vesla v disciplinah, ki jih lahko ocenjujemo in seveda organiziramo, glede na naše razmere. Pravkar teče proces zveznih primerjalnih dogodkov, ki bo pokazal v katerih disciplinah imamo dovolj zainteresiranih kandidatov. Tako smo morski kajak že ocenjevali v okviru prvega primerjalnega dogodka pri nas, posledično imamo v Sloveniji tri nove morske kajakaše z modrim veslom, ki so tudi prvi trije modri v Sloveniji nasploh, ne glede na disciplino. Trije modreci, torej :) Upam, da jih bo jeseni še več, poleg morskega kajaka pa pride v poštev še kajak na divjih in mirnih vodah, morda pa tudi slalom in spust.

Če primerjam izhodišče za uvedbo takega sistema pri nas, z drugimi državami, so seveda številne razlike. Najceneje so jo odnesle države, ki so podoben sistem že imele, sploh Velika Britanija. Njihov petstopenjski sistem zvezdic (BCU Star system) je brand sam po sebi in zato je tudi eden od temeljev EPP sistema. Njihovi kajakaši se s sistemom identificirajo in ga imajo skoraj za statusni simbol. To gre pripisati številčnosti in tradiciji. Drugi, ki pristopajo na novo (Finska) ali si želijo bolj pregledno urediti stari sistem (Nemčija), imajo seveda več dela. Dejavnikov je kar naenkrat več in treba je najti rešitve, ki so pogodu tako končnim uporabnikom, kajakašem, kot tudi ponudnikom izobraževanj, učiteljem kajaka in ocenjevalcem. V tem primeru je skoraj lažje postaviti nov sistem, kot drastično spreminjati starega. V takem položaju se je znašla tudi Slovenija, ki pa od prej ni imela sistema, ki bi rekreativca ali netekmovalca uvrstil na vrednostno lestvico. Tako so bili kajakaši odvisni od tega po kako kvalitetnem učnem programu so se izobraževali v šoli kajaka. Če so potem prehajali iz šole v šolo, so se bili primorani upirati na grobe opise kot so začetnik, napredni kajakaš in podobno. Tukaj Barvna vesla prinašajo več reda, skupaj z izobraževanjem učiteljev in ocenjevalcev (ki so velikokrat ista oseba) pa se enoti tudi program šol kajaka.

Veliko vlogo pri popularizaciji sistema ima obveščanje in osveščanje in glede tega sodi Slovenija v sam vrh EPP. Do zdaj smo pripravili izkaznice, letake in zgibanke za kandidate ter navodila za ocenjevanje in predavanja za učitelje in ocenjevalce. Lani je Šport TV (Lebar in Peternel) posnel šest prispevkov v okviru oddaje Kajak Kanu Magazin, ki predstavijo sistem in vsako disciplino posebej. To pa je nekaj kar si na takem nivoju do zdaj še niso 'privoščile' niti večje članice EPP. Blizu je Finska, ki je za promocijo posnela kratek prispevek, ostale članice pa uporabljajo druge kanale, predvsem splet. Z obveščanjem smo tako v dobrem letu prešli fazo 'Kaj so to Barvna vesla?' in vstopili v fazo 'Kdaj lahko pridobim modro veslo?'. Zato bodo Barvna vesla prisotna tudi v okviru akcije Voda za vedno, na Ljubljanici in v Solkanu bo možno opravljati nivoje do zelenega vesla in se tako že delno pripraviti na modro veslo. To je za vse, ki v projektu sodelujemo velika spodbuda in potrditev, da smo na pravi poti, zato upam da se v čim večjem številu vidimo naprej na Vodi za vedno, potem pa širom rek, jezer, morja, disciplin in barv vesel. 


Celotna številka je na tej povezavi - April 2014

gz

Ni komentarjev:

Objavite komentar